językoznawczo-literacki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Podobnie wartościowej rozprawy z dziedziny stylistyki nie znajdziemy już więcej wśród wszystkich późniejszych prac naszych językoznawców, którzy na ogół wykazywali stosunkowo mało zainteresowania dla tej gałęzi wiedzy. Sytuacja ta zmieniła się na korzyść dopiero w ostatnich latach przedwojennych, kiedy tzw. pogranicze językoznawczo-literackie z obu stron coraz częściej zaczęto nawiedzać. Wytworzył się wtedy specjalny klimat wzajemnego zrozumienia i choć do bezpośredniej współpracy wtedy jeszcze nie doszło, językoznawcy chętnie widywali w swych czasopismach artykuły tych, co nadzieje na ugruntowanie naukowości wiedzy o literaturze wiązali z jak najszerszym respektowaniem zdobyczy lingwistyki. Szczegól...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Budzyk, Kazimierz (red.) 1946. Stylistyka teo­retyczna w Polsce, Warszawa : Książka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.