kilkudziesięciokilogramowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Z daleka grań nie wydawała się zbyt trudna. Gdy jednak po kilkugodzinnym podejściu stajemy na niewielkim siodełku, okazuje się, że na północ opada tysiącmetrowa ściana lodu, nad którą na dodatek zwieszają się potężne nawisy. Jedyna więc możliwa droga to skałki po stronie południowej. Rozpoczynamy regularną tatrzańską wspinaczkę. Ale wysokość 5 i pół tysiąca metrów i kilkudziesięciokilogramowe plecaki wciąż przypominają nam, że to jednak góry typu himalajskiego. Jesteśmy w terenie określanym w skali tatrzańskiej jako „trudny”, minęliśmy nawet odcinki „bardzo trudne”. Biwak też podobny do tatrzańskich, na pół siedzący. Co jednak najgorsze, pogoda wyraźnie się psuje i kolację kończymy w zawierusze śnieżnej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierchy - Wierchy (Kraków ; Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.