komunikatywno-gramatyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Charakterystyczne dla drugiej fazy rozwoju gramatyki funkcjonalnej jest dążenie do bliższego określenia dotąd jeszcze mało sprecyzowanego pojęcia funkcji. Nawiązując do E. Otta i Admoniego Schmidt rozgranicza teraz wraz ze znaczeniami relacyjnymi (= gramatycznymi znaczeniami) i strukturalnymi efektami „dwa zasadniczo różne rodzaje funkcji środków gramatycznych”68. Włączając w swoje pojęcie funkcji kategorie logiczno-gramatyczne, komunikatywno-gramatyczne i strukturalno-gramatyczne Admoniego69, dochodzi on do następującego rozwarstwienia70: funkcja...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Helbig, Gerhard 1982. Dzieje językoznawstwa nowożytnego, przeł. Cz. Schatte i D. Morciniec, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.