krokidolitowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Chryzotyl (95% ogólnej produkcji) składa się z krzemianu magnezu, krokidolit — z krzemianu żelaza. Azbest uzyskuje się przez kruszenie minerału w gniotowniku. Występowanie: Kanada, ZSRR (chryzotyl) oraz Południowa Afryka (krokidolit). Własności: azbest radziecki jest żółtawy, kanadyjski śnieżnobiały, afrykański niebieskawy. Azbest jest niepalny i odporny na wysoką temperaturę, azbest krokidolitowy jest odporny na działanie kwasów, a azbest chryzotylowy — na działanie zasad. Zastosowanie: odzież ochronna, dekoracje teatralne, szczeliwo, taśma hamulcowa (z wkładką z drutu)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Troskolański, Adam Tadeusz (red.) 1960. Mała encyklopedia techniki, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.