logiczno-metaforyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Z PROBLEMATYKI EUROPEIZMÓW FRAZEOLOGICZNYCH Frazeologów od dawna intrygowało zjawisko występowania identycznych1 związków frazeologicznych (frazemów) w różnych, nawet bardzo odległych strukturalnie językach. Dziś wiadomo, że identyczność ta opiera się na wspólnocie logiczno-metaforycznych procesów myślenia różnych narodów. Niepoślednią rolę odgrywają tu również kontakty kulturalno-historyczne między poszczególnymi narodami1  2. Dla badań typologicznych w zakresie frazeologii najbardziej interesująca jest wspólnota zwyczajów i odzwierciedlających je procesów myślenia, wspólnota form metaforycznego widzenia świata przez różne narody, w tym także przez narody nie mające ze sobą bezpośrednich kontaktów językowych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
PFPiS - Z Problemów Frazeologii Pol­skiej i Sło­wiańskiej (Wrocław etc.)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.