machineria

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) szą i najważniejszą rozrywką ludu wiedeńskiego. Niewytworny (karcony prze-z ludzi Oświecenia) był to teatr tak wzięty, że koncerty — akademie muzyczne musiały odbywać się w godzinach popołudniowych, bo wieczorem cała publiczność chodziła do teatru. Sztuki ludowe w gwarze wiedeńskiej, „Zauberpossy“ (Krotochwile czarodziejskie) ze śpiewami 'i tańcami, czy efekty machinerii teatralnej (Hohe Maschinerie), a przede wszystkim żywcem z ulicy przeniesione postacie komediowe, — oto elementy, które później artystycznie uszlachetnione, miały wejść do teatru mozartowskiego. ' J...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
ŁódźT - Łódź Teatralna (Łódź)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.