machomierz

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Lot nie jest jednak skończony i trudności nie maleją wcale. Nie bez powodu mówi się, że najbardziej kłopotliwym problemem nie jest start w kosmos, lecz powrót z kosmosu na ziemię. Dla bezpiecznego wylądowania „X-15” szczególną rolę odgrywa teraz utrzymanie właściwego położenia samolotu. A właśnie teraz, podobnie jak wystrzelony w niebo pocisk, przechodzi on w opadanie i z coraz większą szybkością pędzi ku zakrywającej pół nieba tarczy Ziemi. Machomierz wskazuje już 7 Ma, około 6000 tysięcy kilometrów na godzinę. Coraz bardziej gęste powietrze atakuje z wściekłością powierzchnię rakietoplanu. Aby walczyć z „barierą cieplną” skutecznie, pilot, począwszy od 80 kilometrów wysokości, rozpoczyna manewr wytrącania szybkości polegający na rytmicznym podrzucaniu samolotu w górę. W ten sposób tor lotu staje się falisty, przy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Banaszczyk, Eugeniusz 1960. Karuzela pod gwiazdami, Warszawa : Iskry
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.