marimbafon

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) dzięki przejęciu różnych egzotycznych lud. membranofonów (tom-tom — małe kociołki pochodzenia chin., kubańskie bongosy, timbales i beczułkowa lub stożkowa conga) i idiofonów — metalowych (krotale — małe talerzyki, charleston, dzwonki krowie i owcze) i drewnianych (kubańskie claves i marakasy, marimbafon, blok lub pudełko, tempelbloki lub paszcze i in.), ponadto wibrafonu. Rozrost p. w XX w. zarówno w zespołach typu rozrywkowego i jazzowego (—► band), jak i symfonicznego pociągnął za sobą nawet powstawanie kompozycji na same zespoły perkusyjne (np. Ionisation E. 	Varése’a)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.