matematyczno-naukowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w jakiej mierze odpowiada ona rzeczywiście swemu tytułowi. Oto résumé uchwały podjętej jednogłośnie przez Komitet do Spraw Cenzury i przedłożonej do zatwierdzenia Głównemu Urzędowi Prasy: «Jakkolwiek autor jest z przekonań zdecydowanym socjalistą i cała książka ma zupełnie wyraźny socjalistyczny charakter, to jednak ze względu na to, że sposobu wykładu nie można uważać za przystępny dla każdego i że, z drugiej strony, sposób dowodzenia utrzymany jest w formie ściśle matematyczno-naukowej — Komitet uważa za niemożliwe przekazanie sprawy sądowi»”. Na tej podstawie pozwolono książce ujrzeć światło dzienne. Wydrukowano 3 000 egzemplarzy. Ukazała się w Rosji na półkach 27 marca, a do 15 maja sprzedano już 1 000 egzemplarzy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Marks, Karol, Engels, Fryderyk 1957. Listy o „Kapitale”, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.