materia-duch

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) niem. fizyka i chemika W. Ostwalda, który wychodząc z założenia, że w doświadczeniu dana jest wyłącznie —► energia, twierdził, że faktycznie istnieje tylko energia, a materia jest jedynie „przestrzennie uporządkowaną grupą energii”. Sądził również, że e. tłumacząc zjawiska psych, jako przejaw „energii psychicznej”, pozwoli na przezwyciężenie przeciwieństwa „materia-duch”, a co za tym idzie — na likwidację sporu między materializmem i idealizmem. Rozwijając swoją koncepcję, Ostwald odnowił w filozofii fizyki stanowisko —► dynamizmu (kinetyzmu) i występował przeciw —*■ atomistyce. E., poparty nauk. autorytetem Ostwalda, zna...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.