materialno-historyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ustających pytań i odpowiedzi. Jeżeli więc w konsekwencji dla wiary naiwnej (przedkrytycznej) znamienny będzie pewien integryzm trochę zewnętrzny przy równoczesnym jakby omijaniu spraw najtrudniejszych, najgłębszych i może najbardziej wewnętrznych, to natomiast wiara krytyczna, wyrażająca się w poszukiwaniu, w trakcie tego poszukiwania zdaje się niszczyć wiele spraw czy nawet wartości drugorzędnych, zatrzymuje się jednak wobec spraw istotnych i wartości najwyższych. Wiara krytyczna wyżywa się także w krytykowaniu, krytyce zaś podlega przede wszystkim strona zewnętrzna, materialno-historyczna religii. Stąd wiara krytyczna tak często idzie w parze ze swoistym antyklerykalizmem, jak o tym już pisano kilkakrotnie, prócz tego obnosi się z licznymi zastrzeżeniami pod adresem obrzędowości religijnej przy równoczesnym nastawieniu na „czystą liturgię”, na tekst sakralny i źródłowy, nie zaś ludową transpozycję. Katolicyzm...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo