materialno-socjologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) „słoń a sprawa polska”, absurdalny fetysz czy „konik”, który zastąpi osławioną „wpływologię” formalizmu lub sentymentalne naiwności psychologizmu. Materialistyczne ujmowanie wielu problemów, socjologiczna podbudowa różnych zjawisk — to wszystko może i powinno być zużytkowane, ale pod jednym warunkiem — że z sensem i z umiarem, bez „nerw”. Pisałem o materialno-socjologicznym nastawieniu w „Bolesławie Chrobrym” Gołubiewa — tej znajomości konkretu nam potrzeba, tego nam brak — lecz stwierdzenie relacji społecznych w dziele sztuki, to jeszcze nie wszystko. Analiza socjologiczna sporo nam może...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kisielewski, Stefan 1998. Pisma wybrane. Rzeczy małe, Warszawa : Iskry
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo