materiałowo-redakcyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W próbkach wyekscerpowanych ze słownika Lindego w zestawie haseł zaczynających się na literę A jest takich haseł 75, a w słowniku Wileńskim jest ich 152^ na literę L w słowniku Lindego jest 27, w słowniku Wileńskim 74; jako nowe pojawiają się w słowniku Wileńskim np. alienacja, anomalia, apatia, aspiracja, laryngologia, legitymacja, leksykologia. Nawet jeśli się zechce uwzględniać odmienność założeń materiałowo-redakcyjnych obu słowników, musi się przyznać, że różnica frekwencji jest ogromna i sygnalizuje uderzeniowy wręcz wzrost zapożyczeń. To spowodowało przyspieszenie procesów adaptacyjnych, które stały się palącą potrzebą wobec pojawienia się tak wielu form nastręczających różne trudności w asymilacji do systemu polskiego; właśnie zmiany je- =gie(ge-) czy skrócenie -ija, -yja można zaliczyć do procesów, w których motywacja adaptacyjna gra ważną rolę 8...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
BPTJ - Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ję­zy­ko­znawczego (Kraków / Wrocław / War­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.