meta-fizyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zgodnie z prastarą tradycją Zachodu kryteriami zwano ongiś znaki pozwalające wnosić o obecności przedmiotu, z którym dany znak jest nierozerwalnie związany, i będące probierzami czy też sprawdzianami sądów. O róży, kamieniu, wilku i człowieku źle jest pomyśleć tak samo, choćby z pominięciem dzielących je „fizycznych” różnic, chyba że się je sprowadza do wspólnego „meta-fizycznego” mianownika. Różne rzeczy wymagają różnej myśli; jej otwartość na rzeczywistość musi być za każdym razem inna, gdy i dana jej rzecz okazuje się inna. Kto chce, niech łączy słonia ze sprawą polską, pół konia z odcinkiem rzeczy, własne ucho z księżycem, jeśli z tych zestawień ma wyniknąć coś dobrego dla wiedzy, gdyż w przeciwnym razie pozbawione heurystycz...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Cichowicz, Stanisław 1996. Moje ucho a księżyc. Dywagacje, diagnozy, Gdańsk : słowo/obraz terytoria
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.