namiastkowo-boski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) narodowa, czy ludzkość cała. W każdym wypadku wszakże godzimy się uznać, że nic nie jest wartością — a w szczególności również nie jest wartością w porządku poznawczym (nie jest tedy „prawdą”) inaczej aniżeli przez odniesienie do stronniczo ludzkiego punktu widzenia; z urojenia tedy, wytłumaczalnego może i usprawiedliwionego, lecz z urojenia tylko, pochodzi ochota, by odwoływać się, przy wartościowaniu produktów kultury (jako prawdziwych właśnie albo estetycznie cennych, albo inaczej cennych), do norm w przedludzkim święcie zastanych, zwierzchnich wobec całości potrzeb ludzkich, do norm boskich lub namiastkowo-boskich, a więc „ważnych dla wszelkiej istoty rozumnej”...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Twórczość - Twórczość (Kraków / War­­­­­sza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.