nauczyciel-pianista

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) mnóstwo lekcji i sama też uczyłam się u Petriego. Już wówczas zaczęła mi świtać myśl, że te plejady młodzieży grające u nas na fortepianie, uczące się czy ze snobizmu, czy pod wpływem baraniego pędu, przez zacieśnienie zainteresowań szkodzą postępowi kultury muzycznej. Ale cóż, ja sama wyrosłam w środowisku nauczycieli-pianistów; nauczanie gry na fortepianie miałam we krwi, było ono moim zawodem i środkiem utrzymania. Niemniej w tym czasie napisałam, pod pseudonimem Jordan* (także pseudonim mojego ojca), mój pierwszy w życiu artykuł do miesięcznika wileńskiego „Południe” o tym, jak należy wychowywać muzycznie młodzież. Zachęcałam tam do nauki gry na ta...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Treterowa, Kazimiera 1972. Reportaż z mojego życia, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.