naukowo-deskryptywny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 4. 	Oprócz tych kierunków (które mniej lub bardziej nastawione są na praktykę szkolną) należałoby wspomnieć także o funkcjonalnej lingwistyce szkoły praskiej, która ma charakter naukowo-deskryptywny i dobrała sobie określenie „funkcjonalny” głównie po to, aby odróżnić się od innych kierunków lingwistyki strukturalnej, przede wszystkim od glossematyki kopenhaskiej. Pojęcie funkcji używane jest w tym wypadku nie w sensie matematycznym, lecz w znaczeniu funkcjonowania, jako zadania informacyjnego środków językowych, niezupełnie asemantycznie (jak u amerykańskich strukturalistów), ale też nie pozajęzykowo (jak u G. F...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Helbig, Gerhard 1982. Dzieje językoznawstwa nowożytnego, przeł. Cz. Schatte i D. Morciniec, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.