obmurówka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) niżej powierzchni morza. To zastosowanie maszyn chłodniczych jest już dość niezwykłe, lecz istnieje w przemyśle kopalnianym jeszcze inne bardziej niezwykłe zastosowanie. Gdy pragniemy wbić pal w błotnisty lub piaszczysty grunt, przepuszczający łatwo wodę, musimy pal otoczyć obmurówką z cegieł, lub blachami, które, tworząc rodzaj rury dokoła pala, nie dopuszczają do niego wody. Zachodzi jednak pytanie, jak rozpocząć tę robotę, gdy woda przybywa ze wszystkich stron tak szybko, że pompy nie mogą nadążyć z jej usuwaniem. W tych przypadkach stosuje się me...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Andrade, Edward Neville da Costa 1936. Maszyny, przeł. M. Kozłowski, Warszawa : Mathesis Polska
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.