obmyślanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Miałem czas i swobodę wyboru kraju i miejsc, które chciałbym odwiedzić. Późniejsze życie skąpiło mi tego rodzaju rozkoszy. Zawsze sterowały mną jakieś obowiązki, wyrachowania, konsekwencje wytyczające zamierzony cel. Najbardziej skrępowany byłem własnym interesem. Każda nowa transakcja okupywana była zachodami, obmyślaniami, dostosowaniem się do okoliczności i ludzi. Dzisiaj zdumiewa mnie, że kładąc się na spoczynek nie planuję jutrzejszych interesów, nie imaginuję dialogów z możliwymi klientami. Dziwne, że spotykając tu nowego człowieka nie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Grabski, Władysław Jan 1962. Poufny dziennik Dominika Pola, Warszawa : Pax
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.