obwarowywanie się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Dziś nie dość jasno rozumie się jeszcze istotę klasową naszego współdziałania ze Związkiem Radzieckim. U podstaw państwowych stosunków pomiędzy Polską Ludową a Związkiem Radzieckim leży więź ideologiczna, leży ideowa wspólnota kraju socjalistycznego i kraju zmierzającego do socjalizmu. Zagadnienie to nie wyczerpuje się więc w dyplomatycznych stosunkach obu państw i nie może być oceniane starymi kategoriami targów dyplomatycznych i wzajemnego obwarowywania się — jak to pokutuje jeszcze w mentalności drobnomieszczańskiej. Nie było jeszcze niepodległości Polski, na ziemi naszej panował imperialistyczny najeźdźca hitlerowski — kiedy ze strony Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, i osobiście ze strony Generalissimusa Stalina, spotykaliśmy się z głębokim zainteresowaniem sprawami ludu polskiego, jego wiekowy9...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
PMorsk - Przegląd Morski (Gdynia)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.