ocieplająco

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wulkany). Klimat podzwrotnikowy monsunowy; średnia roczna suma opadów 2000-3500 mm (maksimum opadów od maja do września); średnia temp. stycznia od ok. 10° na pn.-wsch. do 18° na pd.-zach., lipca odpowiednio 27° i 28°; na klimat ocieplająco wpływa prąd morski —*■ Kuro Siwo; w końcu lata i na początku jesieni na R. występują tajfuny. R. leżą w strefie wilgotnych, wiecznie zielonych lasów podzwrotnikowych, obfitujących w liany i epifity; na wybrzeżach morskich rosną namorzyny; miejsce pierwotnej roślinności na znacznych obszarach zajęły uprawy. R. zamieszkują gł...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.