op-art

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Właśnie dzięki filmowi możemy oglądać jedną i tę samą rzeczywistość niejako oczami różnych osób, rzeczywistość zwielokrotnioną, zmieniającą się w odczuciu różnych przeżywających ją jednostek. Także dzięki kamerze filmowej możemy oglądać świat i przedmioty w nieustannej zmienności i w ruchu. Od bardzo dawna wszyscy niemal malarze usiłowali uchwycić i przedstawić istotę ruchu, dość wspomnieć o sztuce baroku, o futuryzmie, ostatnio o doświadczeniach op-artu. Ale dopiero sztuka filmowa uczyniła to w sposób doskonały i dzięki jej ruchomym obrazom cała nasza rzeczywistość wydaje się być jak gdyby odmieniona, bardziej otwarta dla dalszych zmian i przeobrażeń. „Świat oglądany...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
KPed - Kwartalnik Pedagogiczny (Warsza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.