organizacyjno-doktrynalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z Niemcami („R” lub „N”). Na podstawie analizy możliwości wojennych prawdopodobnych przeciwników oraz oceny własnych sił i możliwości zrezygnowano z nierealnej koncepcji prowadzenia wojny zaczepnej, przyjmując formalnie założenia doktryny obronnej. Niemniej nowe kierownictwo sił zbrojnych nie wyzwoliło się do końca spod wpływu generalnych założeń i zasad organizacyjno-doktrynalnych, wytyczonych przez Piłsudskiego. Jeśli nawet formalnie odrodzono sojusz wojskowy z Francją, to nie uczyniono ani jednego kroku dalej, np. w celu szukania bardziej realnych sojuszów z Czechosłowacją i ZSRR czy nawet ułożenia z nimi chociażby dobrosąsiedzkich stosunków. W ten sposób najbardziej podstawowe zagadnienia doktrynalne, tj. sprawy dogodnego położenia strategicznego i realnych sojuszów wojskowych, okazały się nie rozwiązane...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kozłowski, Eugeniusz 1974. Wojsko Polskie 1936-1939. Próby modernizacji i rozbudowy, wyd. 2, Warszawa : Wyd. MON
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.