organizacyjno-kulturowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Podmiotem działań nie jest koniecznie państwo, ściślej — powołane do tego celu organa państwa. W społeczeństwie kapitalistycznym ważne, a być może najważniejsze instrumenty znajdują się w prywatnych rękach i są — przynajmniej w części — przedmiotem obrotu handlowego, by stać się źródłem zysku. Lecz państwo z natury samej wyznacza granice i organizuje proces „uspołecznienia”. Jego funkcja organizacyjno-gospodarcza i organizacyjno-kulturowa była w naszych wyobrażeniach niedoceniana, zwłaszcza w aspekcie związania jednostki ze wszelką zbiorowością zorganizowaną. Państwo po prostu „uczy organizowania”, obejmując także w rozwiniętym społeczeństwie kapitalistycznym różne tradycyjne atrybuty rodziny...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
AUWr - Acta Universitatis Wratislaviensis
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.