pandrak

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przechodzę do szczegółów. Całkowicie zrozumiałe i jedynie właściwe jest włączanie przez autora do kategorii słów z nosówką wyrazów takich jak pędrak, kredens i inne, gdyż nikt z informatorów Friedricha nie zna historii tych wyrazów i nie wie, że w pędraku d jest głoską epentetyczną i że przed jej pojawieniem się były formy pandry, panrow1), tak jak nikt nie pamięta a olbrzymia większość nie wie, że kredens nie pisze się w naszej ortografii przez ę. O całkowitym spłynięciu an przed d (wcześniejszego pandrak) i en w kredens ze zwykłymi...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SPTNW - Sprawozdania z Posiedzeń Ko­misji Językowej Towarzystwa Na­u­ko­we­go War­szaw­­skiego. Wydział I Językoznaw­stw­a i Hi­storii Literatury (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.