patriotka-fantastka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) do swego męża fantastką. Bardzo uczona kobieta, umiała po grecku i po łacinie; pełna poświęcenia, potrafiła wydatki domowe do najmniejszej miary ograniczać; założyła pensję dla chorych w Nauheim, aby tylko móc chorego na serce męża tam utrzymać; ale nie umiała oszczędzać wtedy, gdy się Szczepanowskiemu dobrze działo; dała się także porywać fantastycznym męża projektom. Gorąca patriotka-fantastka, z kategorii tych, które zawsze widzą przed sobą Polskę od morza do morza i za nic uważają potęgę niemiecką i rosyjską, które żyją w ideach powstańców z roku 1863. Bergheimowa, praktyczna Angielka nie rozumiejąca...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Chłędowski, Kazimierz 1957. Pamiętniki. T. 1-2, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.