pejoratywnie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ani małoruska, czy ukraińska. Sama ludność, szczególnie we wsiach większych i bardziej zachodnich, często przyznaje, że młodzież dzięki polskiej szkole, wojsku, organizacjom coraz bardziej woli mówić po polsku, niż w miejscowej ruskiej gwarze, którą się ocenia pejoratywnie: „jakaś1 taka m'ova, ćort jeje zdaje jaka, ni to r aszka (t. j. rosyjska), ni to puols'ka, ni ukraińska ni Litows’ka (t. j. białoruska), ot taka pr osta i w każdum selie inśa“. Starsi mężczyźni po pobycie w Rosji, normalnie również tamtejsi popi, starają się mówić między sobą trochę z rosyjska, ale jest to zjawisko przejściowe, bez większego wpływu na rozwój gwary lokalnej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SPTNW - Sprawozdania z Posiedzeń Ko­misji Językowej Towarzystwa Na­u­ko­we­go War­szaw­­skiego. Wydział I Językoznaw­stw­a i Hi­storii Literatury (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.