polityczno-detektywistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) pisarstwa historycznego. W nim też obowiązuje znajomość przedmiotu, a często nieodzowność bliższego zetknięcia się ze źródłami. Otóż przyznam się, że gdy czytałem „Szkice z XI wieku”, zdawało mi się, że mam przed sobą wyśmienitą powieść polityczno-detektywistyczną, wywody Sawickiego o zaburzeniach psychicznych Bolesława Śmiałego robią trochę wrażenie współczesnej prozy o zawiłościach wybujałej osobowości, nawet tak skrupulatny badacz, jakim jest Dziewulski, twardo na ogół trzymający się faktów, gdy pisał zdanie spisek wykryto, przywódca zaś jego, skazany na karą obcięcia członków, zginął śmiercią gwałtowną w nieznanych nam okolicznościach, Stworzył również „konstrukcję”, mogącą być osnową opowiadania czy noweli; nie jest bowiem bezspornie udowodnione, że to był „spisek jego” i że on był „przywódcą”, co sam Dziewulski stwierdza pół strony wcześniej, zaznaczając, że biskup w nim jedynie uczestniczył. Ale...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Gołubiew, Antoni 1971. Unoszeni historią, Kraków : Znak
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo