powchodzić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nie zapał, to szał, wariacja prawdziwa.” W Stockholmie zaszedł taki oto wypadek: „Na placu przed hotelem tłum oczekiwał i przybywszy do domu, artystka stanęła w oknie i śpiewała. W czasie jej śpiewu właśnie zaszła katastrofa. Obok hotelu znajdował Się nowy budujący się dom, obstawiony jeszcze rusztowaniami. Na te rusztowania powchodziło nieopatrznie mnóstwo ludzi pragnących widzieć i słyszeć panią Nilson. Nagle... rusztowanie runęło, przygniatając wiele osób. Powstał popłoch nieopisany. W ogólnej panice zaczęto się tłoczyć i dusić, wypychać do rzeki, tak że na razie 22 osoby zostały zabite lub utopione. [...] Przez całą noc 47 powozów zwoziło rannych. Cały...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Prus, Bolesław 1959. Kroniki. T. 8, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo