powodzik

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) co odebrane przez kriegsmarine. Nie wiadomo, dlaczego dano znać o tym Konopiastemu, i on przerwał poranne pacierze. Marynarze, o których niesie złośliwa fama, że wszystko pieprzą w bambus z jakichś tam stu gorycznych powodów i powodzików i dlatego czasem plotą co bądź — zależy gdzie i wobec kogo — rzeczywiście gadali co ślina wytrzymała... ciągle jednak ostro polemizując z jakimiś niedopatrzeniami, iluzjami, zapomnieniem. Kto wie, pytali kogoś, czy nie przyjemniej patrzeć na czyjąś wspaniałą flotę niż na własną marną. Polacy lubią być goli, jak latarnie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Machejek, Władysław 1970. Partyzant sługa boży. Powieść, Warszawa : Wyd. MON
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.