południowo-azjatycki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Legenda ta jest zwykle tłumaczona w ten sposób, że rody pochodzące z Kiusiu osiągnęły przewagę polityczną i zjednały sobie rody Idzumo przez odstąpienie im dostojeństw religijnych. Utrzymuje się także, że zdobywcy z wyspy Kiusiu byli pochodzenia południowo-azjatyckiego (Malajowie, Miao, Wu) w przeciwieństwie do mongolskiej ludności środkowej Japonii. Równie prawdopodobna jest jednak hipoteza, że również i naczelnicy rodów na Kiusiu byli pochodzenia mongoloidalnego, jakkolwiek w ich szeregach mogły znajdować się również i wojownicze żywioły malajskie. Ceramika typu jajoi występuje obficie na Kiusiu i w Hiuga, tej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Hilska, Vlasta 1957. Dzieje i kultura narodu japońskiego. Krótki zarys, tłum. S. Gawłowski, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.