południowoskrzydłowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) skiego w kierunku południowym. W związku z tym rano 15 września przedłużyli klamrę 1 dywizji górskiej pod Gródkiem od Czerlan aż po Rudki, skierowując na ten odcinek grupę „Kress” (pułkownik, dowódca 99 pułku strzelców górskich) w składzie 3 kompanii i 1 baterii z 1 dywizji górskiej oraz oddziału rozpoznawczego i 1 batalionu 179 pułku piechoty z 57 dywizji z zadaniem uniemożliwienia Polakom przebicia się na południe. (H. Lanz, Gebirgsjäger. Die 1. Gebirgsdivision 1935—1945, Bad Nauheim 1954, s. 54.) Południowoskrzydłowa 2 dywizja górska w dniu tym doszła z Husakowa do Krukienic, a więc miała jeszcze dzień marszu do m. Rudki. 16 września płk. Kressa z jego oddziałami zawrócono do Rzęsny Ruskiej (tamże, s. 55). Obsadzające linię Dobrzany — Nikłowice oddział rozpoznawczy i 1 batalion 179 pułku z 57 dywizji dołączyły zapewne do gros 179 pułku skierowanego do uderzenia przez Sądową Wisznię ku północy pod Jaworów...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Steblik, Władysław 1975. Armia „Kraków” 1939, Warszawa : Wyd. MON
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.