przedmiot-nazwa

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) cych tę nazwę. Sposób zaklasyfikowania zależy od wielu czynników; można je określić ogólnie jako warunki doświadczenia, w których w danym środowisku językowym związki konkretnych przedmiotów z nazwą stół utrwalały się w pamięci i wpływały na kształtowanie się apercepcji, czyli dwukierunkowego (przedmiot-nazwa, nazwa-przedmiot) stereotypu dynamicznego. Pierwsze, a więc podstawowe, najmniej związane ze zróżnicowaniem środowiska na grupy specjalne, znaczenie wyrazu stół ma definicję następującą: «mebel, najczęściej drewniany, składający się z blatu opartego na nogach, służący do spożywania na nim posiłków, pisania, stawiania różnych przedmiotów». Składniki tej definicji dotyczą następują...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Doroszewski, Witold 1970. Elementy leksykologii i semiotyki, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.