przyrodniczo-historyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) sąsiadującym z gabinetem nakrywano do stołu. — Zechce pan zważyć — mówił Raszewicz — że z punktu widzenia braterstwa, równości i tak dalej świniopas Mit’ka jest może takim samym człowiekiem, jak Goethe lub Fryderyk Wielki; lecz gdy pan stanie na gruncie naukowym i spojrzy faktom prosto w twarz, wówczas będzie dla pana rzeczą oczywistą, że błękitna krew to nie przesąd, nie babska brednia. Błękitna krew, mój drogi, ma przyrodniczo-historyczne uzasadnienie i negowanie jej jest — według mnie — podobnym absurdem, jak przeczenie, że jeleń ma rogi...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Czechow, Antoni 1956-1962. Dzieła. T. 1-11, [tłum. różni], Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.