północno-macedoński

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 9. W gwarach północno-macedońskich na linii Kriwa Palanka - Kumanowo - Skopska Cma Góra - Wratnica (Tetowo) obok form liczby mnogiej na -ińa spotyka się i formacje z końcówką -ilu, która występuje w alomorfie -iki, por. bure - buriki/burilći, grnće - grnćiki, magariki, maćiki, pile-piliki i piliki - w dialekcie kumanowskim (Vidoeski 1962:143), jare - jariki, pile - piliki - w gwarach Skopskiej Cmej Góry (Vidoeski 1985:16), vrapćiJa, jarilći, kopćUd, krpće - krpćilći, tele - telilći Wratnica (Polog), jagne - jagniki, jariki, teliki - w dialekcie poreczkim (Vidoeski 1950:36). Południowa granica końcówki -iki/-iki w Kumano...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Grochowski, Maciej (red.) 1991. Problemy opisu gramatycznego języków słowiańskich, Warszawa : IJP PAN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.