północnokaszubski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W dialektach północnokaszubskich zachowało się jeszcze rozróżnienie w resztkach samogłosek długich i krótkich, dawny jednak system ulega w części rozkładowi, mianowicie samogłoski długie utrzymują się najlepiej w sylabie przyciskowej, a samogłoski krótkie mogą się pod przyciskiem wzdłużyć. Widać z tego, że cechą dominującą jest przycisk, długość jest wobec niego czymś wtórnym. Podobnie różnice intonacyjne są związane z przyciskiem: samogłoska przyciskowa ma inną intonację niż samogłoska bez przycisku, czyli że przycisk jest rzeczą istotną, intonacja zaś — wtórną...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Urbańczyk, Stanisław 1962. Zarys dialektologii polskiej, wyd. 2 zmien. i rozszerz., Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.