pępkowaty

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Kliniczny przebieg przykurczu Dupuitrena przedstawia się następująco: na po* czątku spostrzega się na dłoni odpowiadające anatomicznie rozścięgnu powrózko* wate zgrubienia, które dotyczą części łokciowej dłoni i rozchodzą się do podstawo* wych i nawet środkowych paliczków. Do procesu tego zostaje wcześnie wciągnięta i skóra, na której powstaje pępkowate wciągnięcie i zgrubienie. Proces nie wywołu* je żadnych bólów, a czynność palców nie jest upośledzona. W drugim okresie pro* ces bliznowacenia rozścięgna prowadzi już do przykurczu, coraz silniejszego, aż wreszcie palce szponowato wbijają się w dłoń, ale paliczki końcowe jeszcze nie ulegają zmianom. W trzecim okresie dochodzi do zmian w chrząstce ostatniego pa*...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
MedycW - Medycyna Współczesna (War­sza­­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.