pętelkowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Do tych sposobów można zaliczyć stosowanie ściegów zygzakowych i ściegów nieprawidłowych. Zastosowanie ściegu zygzakowego powoduje zmniejszenie liniowej gęstości ściegu, a co za tym idzie, zmniejsza spiętrzenie materiału zgodnie z opisywanymi już zasadami. Użycie zaś ściegu nieprawidłowego (rys. 18.7) o przesuniętym przeplocie (pętelkowanie górą lub dołem) powoduje zmniejszenie ilości nici znajdujących się w otworze igłowym. W ściegu normalnym w otworze igłowym znajdują się maksimum trzy przekroje nici (rys. 18.7a), podczas gdy w przypadku ściegu nieprawidłowego (rys. 18.7b) tylko dwa. Oczywiście podjęcie decyzji o świadomym stosowaniu ściegu nieprawidłowego jest celowe wtedy, gdy przeplot ściegu będzie schowany w odzieży i nie będzie podczas użytkowania narażony na ścieranie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Ankudowicz, Wacław et al. 1967. Przerób włókien chemicznych, Warszawa : Wyd. Przemysłu Lekkiego i Spożywczego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.