realistyczno-krytyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w wyrażaniu zamierzonej przez pisarza ideologii całego utworu”; 4. „tendencja, bądź utopia, nie wynikająca z realistyczno-krytycznej obserwacji materiału powieściowego”. (Czy nie lepsze byłoby w ostatnim wypadku sformułowanie: „sprzeczna — może — z pragmatyką realistyczno-krytycznej obserwacji”, zamiast: „nie wynikająca z krytyczno-realistycznej obserwacji”? Sformułowanie Wyki może bowiem naprowadzić na tory rozumowania, o które autorowi chyba nie chodziło: że przecież utopia jest w dziełach Żeromskiego niejako lekarstwem — inna rzecz, czy skutecznym — na zaobserwowaną niesprawiedliwość społeczną, a więc w pewnym sensie z krytyczno-realistycznej obserwacji „wynika”)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kubacki, Wacław 1964. W wyobraźni, Warszawa : WAiF
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.