religijno-ludowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W czasie okupacji, podczas powstania i po jego likwidacji uległy zniszczeniu bezcenne dziś zbiory prywatne (Schillera, śp. Brumcra i in.), w 40% zdekompletowany został księgozbiór Mieczysława Rulikowskiego, nie mówiąc już o niepowetowanych stratach, jakie polska wiedza teatralna poniosła spowodu spalenia Biblioteki Krasińskich, Zamojskich, Przeździeckich, Archiwum akt dawnych, zaprzepaszczenia archiwum w Jabłonnie i in. Nigdy już nie będziemy mogli badać dziejów naszego teatru religijno-ludowego skoro przepadły zbiory Biblioteki Załuskich, skradzione przez Carat, a zwrócone nam przez Związek Radziecki. Nikt już nie będzie mógł napisać źródłowej pracy o historii scen warszawskich od czasów Bogusławskiego po dni przedwojenne, gdy nie istnieje kolekcja egzemplarzy teatralnych, afiszów i innych dokumentów, zebrana w tzw. depozycie b. teatrów rządowych, gdy dział czasopism z tych epok w innych bibliotekach z trudem i tylko częściowo daje się odnaleźć...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
ŁódźT - Łódź Teatralna (Łódź)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.