rewolucja-roślina

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w. 735-746 żem wcale nowe odkrył ziele — nowe w stosunku do roślin „dworskich”. Jak zgodnie stwierdzają komentatorzy. Doktor ma na myśli powstanie. „Ostygły popiół dawnych miast” to alegoria ujarzmionego kraju, nawiązująca do wizji Kordiana („Ziemia wstaje jak miasto odgrzebane z lawy”, a. I, w. 226). jednocześnie zawierająca aluzję do hasła „Niech powstanie mściciel z kości (popiołów) naszych”. Paralela rewolucja-roślina wywodzi się być może z rozważań Herdera, który pisząc o postępie stwierdzał m. in.: „Szlachetna ta roślina mogła rozwinąć się tylko wśród burz. tylko w walce z fałszywymi uroszczcniami mógł słodki trud ludzki stać się zwycięzcą; często bywało również tak. że zdawał się upadać pod brzemieniem czystych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Słowacki, Juliusz 1986. Kordian, wyd. 7, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.