romantyczno-panteistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) kupicielem i Zbawicielem. Czy dlatego po zabiciu kota „poczucie niewymownej winy zaciążyło nad wszystkimi”? Czy dlatego mają wrażenie, że „coś od nich odeszło”? W każdym razie ciekawe jest romantyczno-panteistyczne źródło słów Portugalki, które rzuca pewne światło na faktyczną wymowę chrześcijańskich symboli, używanych przez Musila — agnostyka i poszukiwacza „empirycznej religijności”, tropiącego zawsze różne przejawy tych samych tajemniczych sił w człowieku i naturze, sił śmierci i życia, unicestwienia i regeneracji. Otóż wypowiedź...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Musil, Robert 1995. Sześć kobiet. Opowiadania, tłum. T. Jętkiewicz et al., Poznań : Zysk i S-ka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.