romantyczno-syntetyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Z pewnością lingwistyka będzie musiała rozwijać się dalej i przewyższyć atomizm młodogramatyków, ale jednocześnie będzie się opierała na ich sprawdzonych zdobyczach; niemożliwy jest powrót do Humboldta i jego romantyczno-syntetycznej koncepcji języka161. Również niemożliwe jest utworzenie ścisłego językoznawstwa przy pomocy przednaukowych i metaforyzujących pojęć Humboldta162. W sumie jednak nie można — mimo całej zależności Weisgerbera od Humboldta i jego częstego powoływania się na niego — identyfikować koncepcji językowych Humboldta z koncepcjami Weisgerbera. Humboldt np. nigdy nie wyjaśnił wprowadzonego przez...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Helbig, Gerhard 1982. Dzieje językoznawstwa nowożytnego, przeł. Cz. Schatte i D. Morciniec, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.