roztrop

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Po siódme: Na wykonywaczów tej ostatniej woli mojej i opiekunów dla pozostałych niepełnoletnich dzieci moich obieram JW. Pana Tajnego Radcę i Kawalera Aleksandra Wasilewicza Kazadajewa lub JW. Pana Tajnego Radcę i Kawalera Grzegorza Wasilewicza Korniejewa i 7 klasy urzędnika i Kawalera Michała Pawłowicza Pozyna, upraszając ich najpokorniej dopilnować dopełnienia najdostateczniejszego tej mojej ostatniej woli. Od syna mojego starszego Aleksandra i córki mojej Emilii, na których polegam doświadczywszy ich roztropu i prostomyślności, bez zawodu spodziewam się, że oni we wszelkich mogących wypaść okolicznościach poradą i działaniem będą dopomagać żonie mojej i młodszym dzieciom naszym, i że nadto pierwszy całkowicie wypełni wszystko to, co mu przyporuczyłem na rzecz przyjaciela mojego Peretza i. Na tym ostatecznie kończy się rozmyślna wola...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
RWarsz - Rocznik Warszawski (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.