rzęsistkowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) towy, T. hominis, występuje w jelicie (zwłaszcza grubym) człowieka i najprawdopodobniej nie jest szko- Rz^st®14 pochwodliwy. ^ RZĘSISTKOWICA, zaraza rzęsistkowa, trychomonadoza [gr.-łac.], choroba pasożytnicza wywoływana przez —> rzęsistki. U człowieka poważne znaczenie ma zakażenie rzęsistkiem pochwowym, który osiedlając się u kobiet w pochwie powoduje długotrwałe zmiany zapalne z towarzyszącymi upławami, dokuczliwe swędzenie i pieczenie; pasożyt może dostać się do macicy i wywołać stan zapalny jej błony śluzowej, co bywa przyczyną poronienia lub niepłodności (wskutek niemożności zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jaja); schorzenie sprzyja powstawaniu nadżerki pochwowej części szyjki macicy; zakażenie następuje przez kontakt płciowy z mężczyzną, u którego rzęsistek pochwo255...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.