semantyczno-logiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) stosunkowo niezależne od semantyki leksykalnej: sam fakt, że można wyeliminować uczestnika danego procesu werbalnego (endocentryzacja = desubiektywizacja) świadczy, że gramatyka manipuluje na swój własny sposób substancją, leksykalno-semantyczną danego języka. Innymi słowy można powiedzieć, że dostarcza ona mówiącemu zbioru kategorii i form umożliwiających dostosowanie schematów semantyczno-logicznych opartych bezpośrednio na inherentnym znaczeniu czasowników do wymogów sytuacji, kontekstu i różnych punktów widzenia, z których dany proces czy stan może być ujęty i przedstawiony...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
BPTJ - Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ję­zy­ko­znawczego (Kraków / Wrocław / War­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.