semantyczno-restrykcyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) bialo-czerwonych°°\ \. Formalnie biorąc, zarówno atak, jak i korner może wypełniać schemat konotacyjny (inaczej: walencyjny) czasownika idzie (oba wyrazy reprezentują tę samą kategorię gramatyczną i morfologiczną). Przy takiej interpretacji obie grupy traktowalibyśmy jako szereg (znaczenie: ’idzie atak i korner’). Dopiero kryterium semantyczno-restrykcyjne pozwala ustalić, że istnieje jakaś cezura znaczeniowa między czasownikiem procesywnym idzie a rzeczownikiem korner. Nie ma takiego ograniczenia w stosunku do rzeczownika atak, który jest nazwą procesu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kurzowa, Zofia (red.) 1985. Badania nad językiem telewizji polskiej. Studia metodologiczne i opisowe, Warszawa : WRiT
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.