sentymentalno-moralny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W 1816 czy 1817 roku — tego dobrze nie pomnę, to pewna, że byłem wówczas małym chłopcem z wywiniętym kołnierzem, długiemi włosami, kiedy w sąsiedztwie państwa podczaszych, w których domu część lat dziecięcych spędziłem, zdarzył się osobliwy przypadek, mogący dostarczyć wybornej treści do sentymentalno-moralnego romansu jakiej polskiej hrabinie, piszącej romanse po francuzku, a oraz wzięty z wyższego stanowiska, śmiało stanąć obok awantur Dymitrów lub księcia Normandyi, zwłaszcza pod wymownem piórem jakiego grubego mecenasa, członka wielu towarzystw naukowych, co pod ową porę rej wodził rozumem w stolicy. Nieszczęściem nasi wielcy uczeni ścigający Rzy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Siemieński, Lucyan 1881. Dzieła. T. 7, Warszawa : Nakł. i Druk. J. Ungra
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.