sentymentalno-rycerski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) O jakimś rzeczywistym kolorycie historycznym nie ma tu mowy. Autentyczne są tylko nazwy miejscowości (Nowogródek, Słonim, Lida) i dwa imiona (Koryat, Iwan), nie związane zresztą historycznie z datą wskazaną w opowiadaniu. Bo też, jeśli chodzi o filiacje, nie formy stylistycznej, ale zawartości utworu, okazuje się on bliskim krewnym powiastek sentymentalno-rycerskich, modnych w końcu XVIII wieku, jakich wiele napisał zwłaszcza autor francuski Florian, poczytny m. i. i w Polsce. Heroiczne zaś rozwiązanie konfliktu ukształtowane jest w duchu bohaterskich podań rzymskich, znanych z Liwiusza i Plutarcha \...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
PamL - Pamiętnik Literacki (Lwów / Wro­cław)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.