socjologicznopolityczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Niektóre problemy sieci szkolnej Nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że decyzja o przedłużeniu czasu trwania nauki obowiązkowej do lat ośmiu (szkoła 8-letnia) stanowi poważny krok naprzód w rozwoju naszej oświaty. Ze zrozumiałych względów opinia publiczna więcej się interesuje użytkiem, jaki się zrobi z 1000 uzyskanych w ten sposób godzin niż takimi „nieciekawymi” problemami, jak ten, gdzie te szkoły będą rozmieszczone. A przecież kulturotwórcza i socjologicznopolityczna funkcja oświaty w wielkiej mierze zależy od właściwie zaplanowanej i mądrze skonstruowanej sieci szkolnej. Wciąż jeszcze znaczna część naszej ludności mieszka na wsi i szkoła jest dla niej głównym pomostem wiodącym w życie, drogą do awansu społecznego...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
KPed - Kwartalnik Pedagogiczny (Warsza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo